داشتن یک کسب و کار شخصی که کارفرمای خویش باشید و یا انتخاب اینکه کارمند دیگران باشید. انتخاب با شماست که برای خودتان ارزش قائل شوید.

در این مطلب میخواهیم مزایا و معایب کارمند بودن را بررسی کرده و آن را با وضعیتی مقایسه کنیم که دیگر کارمند نیستید و برای خودتان کار می­کنید.


با کارمند بودن چه چیزهایی را بدست می ­آوریم؟

امنیت شغلی: بسیاری فکر می کنند که کارمند شدن باعث ایجاد امنیت شغلی برای آنها خواهد شد در حالیکه کاملاً در اشتباه هستند. با توجه به اینکه نوع استخدام ­ها در دنیا از استخدام رسمی بلند مدت مثلاً ۳۰ ساله به استخدام ­های قراردادی با مدت کوتاه یک ساله تغییر کرده است، امنیت شغلی دیگر محلی از اعراب ندارد. بسیاری مشاهده می­شود که کارمند یا کارگری بعد از ۱۰ سال کار کردن برای یک شرکت، به دلایل مختلف مثل اختلاف با صاحب آن شرکت، تعدیل نیرو و… مجبور به ترک شرکت شده است. البته هنوز در معدود مواردی استخدام بلند مدت یا میان مدت مثل قرادادهای رسمی یا پیمانی وجود دارد ولی اگر واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، این نوع استخدام­ ها کمتر از ۵ درصد را به خود اختصاص می­دهند. شانس اینکه شما جزء آن ۵ درصد باشید بسیار بسیار پایین است.

پست رفت مالی: در ظاهر هر سال ۲۰-۳۰ درصد به حقوق هر کارمند اضافه می شود ولی در واقع از نظر مالی پسرفت می کند نه پیشرفت. این موضوع را در نظر بگیرد که امسال ارزش ریال به تقریباً یک سوم کاهش پیدا کرد. شما اگر یک کارمند باشید و ۵ میلیون تومان هم حقوق ماهیانه دریافت کنید، قدرت خریدتان یک سوم شده است چون نیازمندی­های خود را باید با سه برابر قیمت تهیه کنید. ولی اگر خودتان صاحب کسب و کار بودید چه اتفاقی می افتاد؟ طبیعتاً افزایش قیمت­ها را بر روی محصول یا خدمتی که می­فروشید اضافه خواهید کرد.

گنجشک روزی شدن: گرچه میزان دریافتی ثابت یک کارمند ممکن است بد نباشد اما باید با درآمد بالا داشتن هم باید خداحافظی کند. شاید اگر برای خود کار کنید، یک ماه هیچ درآمدی نداشته باشید ولی ممکن است یک ماه چند برابر حد معمول درآمد داشته باشید که در مجموع بسیار بیشتر از کارمندی است. البته برای موفقیت در زندگی غیرکارمندی باید یک سری اصول و مهارت­ ها را داشته باشید و یا کسب کنید. در آینده در مورد مهارت­ هایی که لاز است داشته باشید تا از زندگی کارمندی رها شوید توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

زندگی روتین: مگر چندبار زندگی میکنیم که ۳۰ سال یک کار روتین و یکنواخت را ان