روزهای کم‌بازده

هر کس در طول زندگی و کار، روزهای بی حاصل و بی ثمری دارد و در چنین روزهایی به نظر می‎رسد هیچ چیز به درستی پیش نمی‎رود. اینترنت شما خراب است، یا اینکه انگیزه ای ندارید، یا خودتان را مشغول انجام کارها می‎کنید، اما در پایان روز به عقب نگاه کرده و می‎بینید هیچ‌یک از موارد موجود در لیست کارهای خود را به اتمام نرسانده‎اید. بعضی اوقات خود را در حال کار بر روی همان وظیفه‎ای که طولانی‎تر به نظر می‎رسد می‎بینید. اما این کار به پایان نمی‎رسد. در اصل، هر کاری که لازم است انجام دهید، انجام نمی‎شود!
دلایلی وجود دارد که این روزها اتفاق می‎افتد. بیایید به برخی از آن‌ها بپردازیم و ببینیم چگونه می‎توان بر چنین روزهایی غلبه کرد.

خلاصه‎ای سریع و نمودار
• روزهای بی حاصل به دلایل مختلفی اتفاق می‎افتند.
• اگر نتوان روزهای بی حاصل را کنترل کرد، می‎توانند به هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های بی‌حاصل تبدیل شوند.
• غلبه بر روزهای بی‌حاصل در کوتاه مدت با استفاده از ترفندهای خاص و راه‎‌حل‎های سریع صورت می‎گیرد.
• غلبه بر روزهای بی‌حاصل در طولانی مدت، موضوعی برای کشف دلیل وقوع و رفع ریشه‎ای مشکلات است.

درخت تصمیم برای روزهای بی حاصل

چرا روزهای کم بازده اتفاق می‎افتند؟!
یک ایده محبوب در دنیای تناسب اندام وجود دارد که 20٪ از کل جلسات ورزشی شما “تمرینات بد” خواهند بود. وقتی برای توضیح بیشتر مربیان را تحت فشار قرار می‎دهید، بیشتر مربیان و متخصصان بدنسازی دوست دارند توضیح دهند که اگر رژیم غذایی شما سر جای خود نباشد، یا خواب کافی نداشته باشید، یا اگر میزان انگیزه شما کمی ‎پایین آمده باشد، تمرینات شما به آن اندازه‎ای که می‎تواند مناسب نخواهد بود.
برای کار و بهره‌وری، ما فکر می‎کنیم که 20٪ کمی زیاد ‎است. چون به معنی این است که حداقل 1 روز در هر هفته کاری شما هیچ کاری انجام نمی‎دهید. تخمین ما برای این مقدار، نزدیک به 3-5٪ برای هر فرد است. یعنی حدود 1-2 روز در ماه واقعاً بی‌حاصل است، بقیه روزها بسیار عالی بوده و یا روزهای متوسطی هستند.
تفاوت در اینجا است:
• عالی. همه چیز روی روال است. شما لیستی از کارهای با ارزش را تعیین کرده‌اید و آن‌ها را یک به یک چک می‎کنید تا زمانی که انجام شوند. سپس برای فعالیت بیشتر باز می‎گردید.
• متوسط. شما 6 کار را در صبح تنظیم کرده و3 یا 4 مورد از آن‌ها را قبل از تماس‎های روزانه آغاز می‎کنید.
• بی حاصل. شما وظایف خود را در صبح مشخص می‎کنید و با آن‌ها شروع می‎نمایید. اما پریشان می‎شوید. یا کسی حواس شما را پرت می‎کند. بدون آن‌که بدانید، تمام روز مشغول کار هستید اما ساعت 5 عصر است و هیچ‌کدام از کارها انجام نشده است.
یک ایده مهم این است که حتی اگر روز بدی را شروع کردید، می‎توانید با استفاده از برخی از تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی که در این مقاله مورد بحث قرار می‎گیرد، آن را اصلاح کنید. این امر به شما امکان می‎دهد که یک روز بی حاصل را به یک روز متوسط یا حتی عالی تبدیل نمایید.

9 دلیل برای روزهای کم بازده
دلایل متعددی برای پشت سر گذاشتن روزهای بی حاصل وجود دارد. در این‌جا چند مورد از موارد اصلی ذکر شده است:
1. مدیریت انرژی ضعیف. اگر انرژی جسمی، عاطفی و ذهنی خود را به خوبی مدیریت نکنید، نمی‎توانید بهینه باشید. در تمام طول روز در حالت نیمه خواب و نیمه هوشیار قرار خواهید گرفت و عموماً بی فایده خواهید بود.
2. غرق شدن. روزهای کاری اکثر افراد با وظایف بیش از حد و یا ایمیل‎های زیاد و یا ترکیبی از هر دو احاطه می‎شود. اگر احساس می‎کنید در هر زمان چیزهای زیادی دارید که باید به آن‌ها بپردازید، نشانه این است که شما در دام روزهای بی‌حاصل خواهید افتاد. مگر اینکه کاری در مورد آن انجام دهید.
3. نداشتن سلامتی. این مورد نیز در کنار مدیریت ضعیف انرژی قرار می‎گیرد. اگر به درستی غذا نخورید، به طور صحیح ورزش نکنید یا به درستی نخوابید، داشتن روز مفید واقعاً سخت است. و اگر فکر می‎کنید می‎توانید علائم ضعف در سلامتی را نادیده بگیرید، خود را در مسیر مواجهه با مسائل مهم سلامتی قرار می‎دهید. در این گروه، همچنین افرادی که بیش از حد از خود کار می‎کشند و افرادی که از نظر جسمی ‎بیمار هستند (مثلاً فصل آنفولانزا) قرار می‎گیرند.
4. کار کردن دائمی در نقاط ضعف. افرادی که یا نمی‎دانند نقاط قوت آن‌ها چیست یا مجبور به انجام کارهایی هستند که مطابق با استعدادهایشان نیست از این قضیه رنج می‎برند. بله، می‎توان این کار را انجام داد، اما بر اراده و نظم ما تأثیر می‎گذارد. نمونه بارز آن افراد خلاقی هستند که همه روز خود را به کارهای اداری می‎چسبانند.
5. وقفه های مداوم. اگر در محیطی هستید که به طور مداوم از طریق تلفن، ایمیل، همکاران و پیام ها در کارتان وقفه ایجاد می‎شود، کارآ بودن دشوار خواهد بود.
6. چند وظیفه ای. به حد کافی در مورد آن صحبت شده است.
7. عدم توانایی در یافتن جریان. بعضی از افراد به خوبی نمی‎دانند که چطور جریان را مهار کرده و از آن به نفع خود استفاده نمایند.
8. کم شدن قدرت اراده، نظم و استحکام. همه این‌ها منابع محدودی هستند که باید تجدید شوند. ما نیاز به زمانی برای تجدید قوا داریم تا به ما در حفظ سطح اراده و نظم و انضباط که باعث بهره‎وری در ما می‎شود، کمک نماید.
9. عدم کنترل. گاهی اوقات، اتفاقاتی رخ می‎دهد که به سادگی تحت کنترل ما نیستند. مانند پدیده‌های آب و هوایی، کاهش سطح اتصال به اینترنت، اضطرارهای خانوادگی و غیره. ما می‎توانیم سعی کنیم نظمی به وجود آوریم که از وقوع این اتفاقات جلوگیری شود. اما گاهی اوقات واقعا برخی کارها انجام نمی‎شود.
همانطور که مشاهده می‌کنید دلایل مختلفی برای بروز روزهای بی حاصل وجود دارد. مهم این است که به یاد داشته باشید راه‌حل‎‌هایی برای همه این موارد وجود دارد، چه به صورت بلند مدت و چه کوتاه مدت. در ادامه نگاه کوتاهی به آن‌ها خواهیم کرد.

بازه زمانی کم بازده
ما در مورد روزهای بی‌حاصل و کم‌بازده صحبت کرده‌ایم. اما واقعیت این است که آن‌ها اغلب می‎توانند به هفته‌ها و ماه‌های بی‎حاصل نیز تبدیل شوند. در اینجا نگاهی گذرا به بازه‎های زمانی مختلف و اینکه چرا بی‌ثمر بودن می‎تواند گسترش یابد می‎اندازیم:
• روزها. همانطور که در مورد آن اشاره کردیم، وجود 1 الی 2 روز بی حاصل در هر ماه بسیار طبیعی است. در یک هفته متوسط، می‎توان 3 الی 4 روز عالی را پشت سر گذاشت و 1 الی 2 روز متوسط نیز داشت.
• هفته‌ها. هفته‎های بی‌حاصل در صورتی رخ می‎دهد که یا 1) بیمار هستید (یا مدیریت انرژی ضعیفی دارید)، و یا اینکه
2)در حال کار روی پروژه‌ای هستید که به طور غیرقابل قبولی طولانی می‎شود. به طوری که زمانی برای تجدید اراده و تمرکز خود ندارید.
• ماه‌ها. این حالت واقعاً نامطلوب است، اما گاهی اتفاق می‎افتد. معمولاً در ارتباط با پروژه‌ها یا کارهایی که واقعاً سخت هستند، یا مشکلی در زندگی شخصی شما که بخش زیادی از وقتتان را می‎گیرد (و همینطور تمرکز و توجه آگاهانه زیادی را حتی وقتی روی آن کار نمی‎کنید از شما می‎گیرد).
• سال‌ها. تنها زمانی می‎توان چنین چیزی دید که شخصی دچار بیماری ناتوان کننده‎ای ‎شود. یا وقتی اولین بازی‌های ویدیویی آنلاین ظهور کردند و دانشجویان دانشگاه یک سال از زندگی خود را با بازی World of Warcraft از دست دادند. تعبیر متفاوت از این افراد عبارتند از: افرادی که در یک کار بی پایان گیر افتاده اند که به هیچ وجه تمامی ندارد. اما به حدی در آن عمیق هستند که نمی‎توانند ببینند چه اتفاقی می‎افتد یا راهی برای خروج وجود دارد.

نحوه غلبه بر روزهای بی حاصل
حتی اکثر اعضای جامعه تیم بهره‌وری نیز، روزهای بی‌ثمر را تجربه کرده‌اند. بیایید در مورد چگونگی غلبه بر روزهای بی‌حاصل و یا روزهایی که شروع خوبی ندارند، بپردازیم.

ترفندها و اصلاحات کوتاه مدت
در این قسمت برخی از ترفندها و اصلاحات کوتاه مدت آمده است که به شما کمک می‎کند تا بر روزهایی که شروع بدون بازده و نامطلوبی داشته‎اند، غلبه کنید. یا به شما کمک می‎کند از پس روزهایی برآیید که به طور کلی وحشتناک و غیرقابل تحمل هستند.
1. یک فردای بهتر.
به نظر واضح است، اما گاهی اوقات واقعاً بهتر است که صبر کنیم و برخی کارها را فردا انجام دهیم. خواب، یک تنظیم مجدد فوق‌العاده برای افکار، احساسات و سایر استعدادهای ذهنی ما است. مطمئن باشید که امروز با موکول کردن ادامه کار به فردا می‎توانید کمی به خود کمک ‎کنید. پس تا صبح روز بعد آن‌ها را از دیدرس خود خارج نمایید.
2. ترفندهای جلوگیری از به تعویق انداختن کار.
ترفندهایی که از به تعویق انداختن کارها ممانعت می‎کنند، قطعاً می‎توانند در کوتاه مدت کمک کنند. محبوب‌ترین چیزی که توصیه می‎کنیم تکنیک Pomodoro و Solar Flaring هستند. ترفند دیگری که برای افراد خاص کار می‎کند این است که: به یک دوست قابل اعتماد مبلغ زیادی را بدهید، مثلا چند میلیون تومان. و این شرط را بگذارید که آن‌ها فقط پس از اتمام آن کار خاص توسط شما، پول را به شما بازگردانند.

3. لنگرگاهی برای خلق و خوی بهره‎ور.
بیشتر افراد چیزی دارند که به عنوان یک “لنگرگاه” خوب برای نگهداشتن خلق و خوی بهره‎ور در آن‌ها محسوب می‎شود. این مورد معمولا می‎تواند چیزی مانند قهوه یا چای سبز باشد. مثلا شخصی ممکن است فقط وقتی که واقعا روی یک کار خلاقانه متمرکز است، چای انگلیسی بنوشد. لذا این چای برای او به عنوان یک لنگر برای حضور در یک جریان مولد عمل می‎کند. یک نوع لنگرگاه متفاوت برای خلق و خو، می‎تواند موسیقی خوب باشد.

4. نوتروپیک یا بهبود دهنده ادراک و حافظه(مواد مخدر هوش)
سلب مسئولیت: ما پزشک متخصص نیستیم، بنابراین لطفاً قبل از هر کاری با پزشک یا مشاور خود مشورت نمایید.
افراد معدودی را می‎شناسیم که از داروهای مختلف بدون نسخه به عنوان نوتروپیک استفاده می‎کنند تا بتوانند دوره‎های سخت کاری را پشت سر بگذارند، و به نظر می‎رسد برای آن‌ها مفید باشد. البته، لطفاً قبل از مصرف هر چیزی که بر سلامت جسمی‎ شما تأثیر بگذارد، ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید.
یکی از آزمایش‌های کوچکی که با مکمل‌های طبیعی انجام داده‌ایم در مورد ویتامین B بوده است. که به نظر می‎رسد برای برخی بسیار مفید است و برای افراد دیگر نیز اشکال مختلف جینسنگ واقعا خوب عمل می‎کنند. باز هم، لطفاً قبل از هر کاری با پزشک یا مشاور خود مشورت کنید.
5. تغییر نوع کارها
اگر شروع به انجام یک نوع کار کرده‌اید و واقعا در حال کشمکش با آن هستید، سعی کنید کارهای دیگری انجام دهید. به عنوان مثال، اگر کار خلاقانه‌ای انجام می‎دهید اما تولید کلمات یا تصاویر برایتان دشوار شده است، به برخی کارهای ساده “اداری” مانند بازگشت به تماس‎های تلفنی، چک کردن ایمیل یا اجرای برخی از کارها بپردازید.
6. استراحت کوتاه کنید
بارها و بارها در مورد این موضوع صحبت کرده‌ایم. اما یک استراحت کوتاه یکی از بهترین (و غیر شهودی ترین) کارهایی است که می‎توانید انجام دهید و به شما کمک می‎کند تا تمرکز خود را حفظ نمایید. فقط کافی است به بیرون بروید و کمی‎ هوا خورده یا پیاده روی کنید. آنگاه پس از 10-20 دقیقه با تمرکز تازه بر سر کارتان برگردید.

7. چرت بزنید.
بسیار شبیه استراحت کوتاه است اما با تأثیر بیشتر. سعی کنید آن را کوتاه نگه دارید (20-45 دقیقه)، و مطمئن شوید که به خواب عمیق فرو نمی‎روید.

8. تغییر محیط
بلند شدن از پشت لپ تاپ و رفتن به پارک، کافی شاپ یا اتاق دیگر یا بخش دیگری از ساختمان برای کار می‎تواند راهی عالی برای تنظیم مجدد تمرکز و روحیه شما باشد. گاهی اوقات تغییر محیط مناسب کافی است تا بتوانیم مغزهایمان را در حالت بهره‎وری قرار دهیم.

راه حل های طولانی مدت و رفع سیستماتیک مشکلات
حال که لیستی از راه‌های سریع برای جلب توجه و علاقه را به شما ارائه دادیم، اجازه دهید نگاهی به برخی از موارد که می‎توانید در طولانی مدت برای جلوگیری از وقوع کامل روزهای کم بازده بکار ببرید بپردازیم.

1. مدیریت انرژی
سلامتی بزرگترین اصل است. سلامتی بنیادی است که همه بهره‌وری ما و هر کار دیگری که انجام می‎دهیم بر آن متکی است. به عبارت ساده اگر سلامتی خود را نادیده می‎گیرید، هزینه آن را در توانایی خود برای انجام کارها، پرداخت خواهید کرد.

داشتن وضعیت جسمانی خوب در درجه اول می‎تواند شامل خواب خوب باشد. همچنین شامل انجام ورزش مناسب برای سبک زندگی و وضعیت جسمی مناسب ‎خواهد بود. همینطور شامل کمی یادگیری و مطالعه ‎در مورد تغذیه و انتخاب مواد غذایی بهتر است.

2. مدیریت ایمیل‌ها
غرق شدن در ایمیل بخشی تاسف ‌آور از محیط‌های کاری امروزی است. ما در مقاله‌ای در همین مورد، به چگونگی مدیریت سیستماتیک آن پرداخته‎ایم، اما برخی از قوانین ساده عبارتند از:
• در ابتدای روز ایمیل‎های خود را چک نکنید.
• اعلان‌های ایمیل را خاموش کنید.
• ایمیل‎ها را کمتر بررسی کنید.

3. مدیریت وظیفه
در کنار ایمیل‎های بیش از حد، ابزارهای زیادی هم وجود دارد.
اولین چیزی که باید امتحان کنید استفاده از سیستم بهتری برای مدیریت وظیفه است. خواه یک چیز ساده باشد و یا چیزی که دارای گرید صنعتی بیشتری است، مانند OmniFocus.
اگر یک سیستم مدیریت وظیفه دارید که کار می‎کند ولی هنوز خود را غرق در کارها می‎بینید، ممکن است نشانه این باشد که در زمینه‌های مختلف زندگی خود بیش از حد متعهدید. شاید لازم باشد در مورد آنچه که واقعا برای شما مهم است و دلیل اهمیت آن، ارزیابی مجدد انجام دهید.

4. مدیریت وقفه
اگر در یک دفتر کار می‎کنید، سیاست درب بسته را برای زمانی ایجاد نمایید که می‎توانید و نمی‎توانید وقفه داشته باشید. هدفون بگذارید و مشاهده نمایید که چگونه افراد به طرز جادویی شما را تنها خواهند گذاشت. هنگام کار، تلفن خود را کنار گذاشته و یا حداقل در حالت خاموش و دور از دسترس قرار دهید. اعلان های شبکه‎های مجازی را نیز خاموش کنید. از برنامه‎ای مانند Self Control برای مسدود کردن وب‌سایت‌هایی که نباید در آن‌ها جستجو کنید استفاده نمایید.

5. حالت در جریان بودن را برای خود به وجود آورید
بیاموزید که چگونه در جریان بوده و در وضعیت اوج عملکرد خود باشید. این امر مربوط به انتخاب زمان مناسب از روز برای انجام نوع مناسبی از کار است. همچنین به معنی ایجاد یک محیط کار مولد است که شما را متمرکز و با انگیزه نگه می‎دارد.

6. استراحت و تجدید قوا
اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی زمان استراحت دارید. باید کار خود را انجام دهید و استراحت خود را به صورت روزانه داشته باشید. هفته‎ای حداقل 1 روز کار نکنید و مطمئن شوید که در آن روز تمرکزتان روی چیز دیگری غیر از کار است (حتی اگر ایمیل‎ها و پیام‎های کاری خود را بررسی می‎کنید یا 1-2 ساعت کار انجام می‎دهید).

7. بر اساس نقاط قوت خود کار کنید
ببینید که آیا باارزش‌ترین فعالیت‎های شما بر اساس مجموعه مهارت¬های شما انجام می‎شود یا خیر. بیشتر وقت خود را در آن ناحیه بگذرانید. این قضیه به معنی تراز نمودن وظایف و علایق شما است.

اقدامات بعدی
1. بررسی کنید و ببینید که چرا روزهای کم بازده دارید. کمبود انرژی، عدم تمرکز، کارهای خیلی زیاد …
2. واقعاً سعی کنید علت اصلی وقوع روزهای کم بازده خود را شناسایی نمایید.
3. با ترفندها و رفع مشکلات در کوتاه مدت شروع کنید تا بتوانید از میان روزهای ناکارآمد بگذرید.
4. راه‌حل‌های بلندمدت را باگذشت زمان پیاده¬سازی نموده و تعداد روزهای متوسط و عالی خود را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.