زمان مطالعه مطلب: 5 دقیقه

8 گام در جهت تفویض اختیار برای سیستم سازی موفق توسط مدیران و ناظران

اگر می‎خواهید به عنوان یک رهبر یا مدیر موفق عمل نمایید، بسیار مهم است که در اوایل کار مدیریتی خود متوجه شوید که نمی‎توانید به تنهایی به اهداف خود برسید. هنگامی که ناظران و مدیران  نتوانند کار خود را تفویض اختیار برای سیستم سازی نموده و به دیگران فرصت پیشرفت دهند، خود و دیگران را محدود خواهند کرد.

تفویض اختیار برای سیستم سازی 0

مدیرانی که ساعات کاری خود را با کارهای فنی و وظایف تکراری پر می‎کنند، وقتی برای توسعه فردی و یادگیری مهارت های استراتژیک سطح بالا برای خود باقی نمی‎گذارند. علاوه بر این، وقتی که توسط یک مدیر یا سرپرست صرف کارهایی می‎شود که قابل تفویض و انتقال هستند، زمانی است که ‎تواند به مربیگری، مشاوره، آموزش و یا تجزیه و تحلیل گزارشهای خالص اختصاص باید.

برای اینکه خروجی تیم خود را افزایش داده و مسئولیتهای رهبری خود را اولویت بندی کنید، باید یاد بگیرد که در بعضی موارد تفویض اختیار برای سیستم سازی کنید.

مراحل تفویض اختیار

مطمئنا اشتباه مدیر در امر تفویض اختیار برای سیستم سازی و مسئولیت مسبب محروم کردن افراد از فرصت های رشد خواهد شد. این امر در بلندمدت به افزایش ظرفیت تیم ضربه وارد کرده و رضایت و مشارکت کارکنان را کاهش می دهد.

برای تفویض اختیار برای سیستم سازی به شیوه‎ای کارآمد، شما باید:

 • کارهای مناسب را برای تفویض انتخاب کنید.
 • افراد مناسب را برای تفویض اختیار برای سیستم سازی به آنها شناسایی نمایید.
 • به شیوه‎ای مناسب تفویض اختیار برای سیستم سازی کنید.

گام منطقی بعدی این است که چگونه به شیوه‎ای مؤثر تفویض اختیار برای سیستم سازی انجام دهیم. دنبال کردن این 8 مرحله ضروری، می‎تواند تضمین کننده یک تفویض اختیار برای سیستم سازی موفق باشد و موجب پیشرفت و رضایت هر یک از طرفین گردد.

8 گام مفید برای تفویض اختیار برای سیستم سازی توسط مدیران

 1. فرد مناسب را برای تخصیص کارها و وظایف انتخاب کنید.

این انتخاب را براساس آمادگی، علاقه و قابلیت انعطاف افراد انجام دهید. در اینجا سوالاتی مطرح هست که می‎توانید از خود بپرسید و انتخابهایتان را محدود کنید.

 • هم اکنون چه کسی این کار را انجام می‎دهد؟
 • جه کسی لازم دارد چگونگی انجام این کار را فراگیرد؟
 • انجام این کار برای چه کسی مفید خواهد بود؟
 • چه کسی می‎تواند ایده‎های جدیدی در این زمینه پیشنهاد دهد؟
 • وقتی من حضور ندارم چه کسی این کار را انجام می‎دهد؟
 • چه کسی به انجام آن علاقمند است؟
 • چه کسانی کارهایی را انجام می‎دهند که دیگر آنها را به چالش نمی‎کشد؟
تفویض اختیار برای سیستم سازی 0
 1. مجوز و اختیار کافی به نماینده خود بدهید.

مدیریت ذره بینی یکی از نشانه‎های ضعیف بودن تفویض اختیار برای سیستم سازی است. چنین رفتاری همچنین نشان می‎دهد که شما به فردی که کار را به آن داده‎اید اعتماد کافی ندارید. اگر شما همراه با اعطای یک مسئولیت، قدرت و استقلالی را که لازمه پیش بردن آن است اعطا نکرده‎اید، بنابراین واقعا آن کار را اعطا ننمودید.

تفویض اختیار برای سیستم سازی 0

 1. تعیین اهداف خاص و مشخص همراه با توافقهای غیر قابل مذاکره در مورد چگونگی انجام کار.

هنگامی که شما یک چارچوب مشخص بدون تجویز یا نظارت بر هر یک از اقدامات افراد به آنها می‎دهید، موظف به انجام آن خواهند شد. به عنوان مثال، اجازه دهید نماینده شما، از اهداف، زمان بندی مقرر و مهلت‏های مشخصی که آنها را بررسی خواهید کرد آگاه باشد و بداند که هنگام بازدید چه چیزی انتظار دارید. به همراه آگاهی از کارهایی که مطلقا ثابت هستند (چرا که به عنوان مثال، روی خدمات بخشهای دیگر تاثیر می‎گذارد) .

سپس به عقب برگردید و به نماینده خود اجازه دهید فرآیندها را اصلاح نموده (و بهبود دهد) و همچنین راه های متفاوتی را برای انجام کارها امتحان کند(و در حین انجام کارها، بیشتر یاد بگیرد!).

تفویض اختیار برای سیستم سازی 0

 1. نماینده خود را برای رسیدن به اهداف مورد نظرتان مجهز کنید.

منطقی و منصف باشید. شما نمی‎توانید انتظار داشته باشید که افراد بدون در دست داشتن زمان و بودجه کافی و یا دسترسی به لوازمی که برای انجام کار لازم است، به اهداف مورد نظر دست یابند.

تفویض اختیار برای سیستم سازی 0

 1. در برابر فردی که کار را به او واگذار می‎کنید مثل یک مرجع و حامی باشید.

بدون شناور بودن، در دسترس باشید. گاهی اوقات چک کنید و اطمینان حاصل کنید که نماینده شما می‎داند که ایمن است و شما آماده دریافت سوالات و گزارش های او هستید. واگذار کردن یک کار، به معنای رها کردن آن برای نماینده نیست.

 1. عملکرد نماینده خود را ارزیابی کنید.

سومین و چهارمین باری که نماینده به طور مستقل یک کار تکراری را انجام می‎دهد به طور ویژه‎ای مهم است.

اجازه بدهید منحنی یادگیری کامل شود. این بدان معنی است که شما در قسمت جلویی به عنوان یک مربی و معلم مشغول هستید. همانطور که به تدریج به عقب برمی‎گردید، عملکرد نماینده خود را ارزیابی نموده و بازخورد می‎دهید. به این ترتیب تفویض را سودمند و سازنده نموده و بر توسعه مداوم آن متمرکز شوید.

تفویض اختیار برای سیستم سازی 0

 1. نظارت بر مایل استونها

هرچند که شما مسئولیت و اختیار یک کار را به عهده شخص دیگری می‎گذارید، اما مسئولیت شما به عنوان یک مدیر آن است که مطمئن شوید مسئولیت پذیری لازم، وجود دارد. نظارت به شما اجازه می‎دهد که بدون مدیریت ذره بینی، کار را سرپرستی کرده، اعضای تیم خود را تشویق نموده و هنگامی که آنها در حال حرکت به سمت هدف خود هستند الهام بخش آنها بوده و نظرات خود را در مورد اصلاحات لازم در جهت تکمیل کار ارائه دهید. اگر یکی از اعضای تیم اشتباه کرد، آن را شناسایی نموده و از آن به عنوان فرصتی برای آموزش و راهنمایی دیگران استفاده نمایید.

 1. جایزه و پاداش

اگر نماینده شما کارهای محوله را به طور ماهرانه‎ای به انجام رسانده، مطمئن شوید که از پیشرفت و موفقیت خود آگاه است و در مقابل دیگران نیز به او پاداش داده و یا قدردانی نمایید. اگر فردی که کار به او تفویض شده وظیفه خود را حتی بالاتر از سطح انتظار انجام داده، دادن پاداش ضروری است و بهتر است این موفقیت را به شیوه‎ای مناسب جشن بگیرید.

در پایان اگر تفویض اختیار برای سیستم سازی انجام داده‎اید، پس گرفتن آن به هر دلیل فکر خوبی نیست. بهتر است برنامه ریزی مناسبی برای موثر بودن آن انجام داده و از نمایندگان خود حمایت نمایید و به این ترتیب از رفت و برگشت پینگ پونگی کار به سمت افراد مختلف جلوگیری کنید.

https://blog.peoplefirstps.com/connect2lead/effective-delegation-managers

https://www.leadershipdirections.com.au/2015/07/19/delegation /

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.