سیستم‌سازی یک کسب و کار، اتلاف وقت است!

 

سیستم‌سازی یک کسب و کار، اتلاف وقت است و ارزش افزدوه‌ای برای شما ایجاد نمی‌کند.

اخیرا من در برخی از رویدادهایی که در جمع دوستان بوده‌ام، جایی که مدیران (و حتی برخی از افراد شناخته شده) بوده‌اند متوجه شدم حمایت از سیستم‌ها و رویه‌ها واقعا جایی در کسب و کارشان ندارد و این بی توجهی می تواند توسعه کسب و کار آن‌ها را از بین ببرد.

ما به طور مداوم کسب و کارهایی را می‌بینیم که همیشه در تلاش هستند و به طور مستمر با چالش‌هایی مواجه هستند، با یک سیستم خوب به تمام این دغدغه‌ها و پالش‌ها خاتمه داده می‌شود واین مزیت اصلی یک سیستم خوب است.

من فکر می‌کنم مساله اول در سیستم‌سازی کسب و کار، فرایندهای ناکارآمد است. سیستم‌ها قواعد و موازینی هستند که در کسب و کار باید دنبال شود.

اگر شما در جایی هستید که سیستم‎‌ها وجود دارند. سیستم‌های کسب و کار باید از آن‌ها پیروی کنند. اما به جای قواعد و موازین، سیستم‌های کسب و کار باید خطوط راهنما باشند و باید مکانیزمی طراحی و ایجاد شوند که سیستم‌ها را به طور مداوم بررسی نمایند تا با ایده‌هایی جدید در جایی که نیاز است سیستم‌ها بهبود داده شوند.

stop-wasting-time-a-21 system
stop-wasting-time-a-21 system

یکی از مسائل دیگر که بوجود می آید این است که زمان و تلاش زیادی برای طراحی و ساخت سیستم‌ها و روش‌ها می‌شود که بعد از آن در یک پوشه در رایانه و یا در یک زونکن در یک قفسه قرار داده می‌شوند، در واقع استفاده نمی شود. سیستم‌ها به سرعت از رده خارج می‌شوند و تغییر میکنند بنابراین این سیستم‌های موجود منعکس کننده وضعبت قبلی کسب و کار هستند. سیستم‌ها و روش‌ها همه اسناد زنده‌ای هستند که به طور پیوسته باید به روز شوند تا منعکس کننده شرایط و وضعیت موجود کسب و کار باشند.

سیستم ها و رویه ها باید تقویت شود، آنها واقعا عبارتند از:

روش‌های ثبت شده‌ای هستند که در آن یک کسب و کار عمل می‌کند، آنها بخشی از فرهنگ کسب و کار هستند.

در مقاله “سیستم چیست؟” بیشتر با این موضوع آشنا می‌شوید. 

اگر شما یک کسب و کار سیستمیک ندارید، پس کسب و کار شما صرفا متکی به افرادی است که در کسب و کار شما مشغول به کار هستند و کسب و کار مطابق فرمتی که هر فرد عمل می‌کند، همه ما می دانیم که چنین کسب و کاری، چگونه آن را به پایان می رسد.

اگر شما سیستم کسب وکار نداشته باشید، نمی‌توانید تعیین کنید که نتیجه کارها چه طور بدست آمده‌اند و نمی‌توانید خوب را دوباره به همان شکل به دست آورید. در واقع نتایح را افراد به دست آورده‌اند و این مشکل کسب وکار شماست.

من در ادامه 9 دلیل را برای سیستم‌سازی کسب و کار برای‌تان بیان می‌کنم:

  1. برای مالک و مدیر کسب و کار مشخص می‌شود چگونه هر بخش از کسب و کار را برای اجرا بهرت است هدایت کند و چکونه فعالیت‌ها را نجام می‌دهند
  2. کسب و کار را قادر می سازد تا تحت مدیریت فعالیت‌ها ارا اجرا کند و صاحب کسب و کار مطمئن است که مدیران آنچه لازم است را درک کرده‌اند.
  3. شما را قادر می سازد قبل از آنکه شرایط خیلی بد شود، مشکل . مشکلات بالقوه کسب و کار را شناسایی کنید
  4. شما را قادر می سازد تا شناسایی کنید که ایا چالش‌ها به خاطر مشکلی در سیستم رخ می‌دهد یا به خاطر کارکنان
  5. همه بر اساس یک روش عمل می‌کننددر نتیجه باید در برابر فعالیت‌هاشان پاسخگو باشند
  6. همه در ارائه راهکارهای بهبود درگیر می‌شوند
  7. کمک می‌کند کارکنان جدید راحت‌تر وارد کسب وکار شده و در آن درگیر شوند
  8. به کاهش هزینه آموزش و افزایش سرعت رشد کسب و کار کمک می‌کند
  9. به ارزش دارائی‌های سازمان اضافه می‌کند

 

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.