افسانه کارآفرینی
زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

آقای مایکل گربر در کتاب افسانه کارآفرینی میگوید اکثر کسب و کارهای جدید توسط متخصصان راه اندازی میشود نه کارآفرینان.

 

متخصصان همان کسانی هستند که علاقه مند هستند بجای اینکه برای دیگران کار کنند برای خودشان کار کنند. به همین دلیل از شرکت یا مجموعه ای که مشغول کار هستند جدا شده و همان کار تخصصی را که قبلاً انجام میدادند برای خودشان انجام دهند.

 

از دیگر تمایلات ذاتی متخصصان این است که کارهای عملی را خودشان انجام دهند و به خاطر همین گرایش طبیعیشان به جای آن که مانند کارآفرینان بر روی کسب وکار خود کار کنند و آن را بسازند فقط زمان خود را صرف انجام کارها در کسب وکار خود میکنند. در نتیجه کسب و کار آنها تا حد معینی رشد میکند و نمیتواند تبدیل به یک کسب و کار موفق بزرگ ملی یا چند ملیتی شود.

 

اما با این وجود راه ساده و موثری برای متعادل کردن این گرایش وجود دارد. صاحب یک کسب وکار به جای آن که کسب و کارش را مجزا و منحصربه فرد در نظر بگیرد و فقط تمرکز خود را بر روی انجام آن بگذارد بایستی آن را به عنوان مدل اولیه ای فرض کند که قرار است چندین کسب وکار دیگر از روی آن ساخته شود یا به عبارتی دیگر بتواند مجوز تأسیس چندین شعبه را برای کار خود صادر کند. با این طرز نگرش اقای مایکل گربر ایده ده هزار برابری را مطرح میکند. در مورد ایده ده هزار برابری در مطلب جداگانه بحث خواهیم کرد.

 

با این طرز تفکر او هم در نقش متخصص و هم در نقش مدیر و هم در نقش کارآفرین ظاهر میشود. کسب و کاری که صاحب آن دارای دیدگاههای متخصص، مدیر و کارآفرین است احتمال موفقیتش در آینده بسیار بالاتر از آن کسب وکاری است که صاحبش تنها یکی از این دیدگاهها را داراست.

 

راه اندازی یک کسب وکار موفق مشروط بر داشتن سه نوع مهارت است:

  • کارآفرین – رؤیاپردازی میکند.
  • مدیر – سیستمها را مستقر و نظم را حاکم میکند.
  • متخصص – محصول را تولید میکند.

 

آنچیزی که کاملاً طبیعی است این است که مهارت متخصص در کارآفرین بیشتر از بقیه است و تمایل ذاتی وی نیز به سمت همین شخصیت است منتها برای رشد بیشتر باید بر روی دو شخصیت دیگر نیز پا به پا کار کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.