سیستم کسب و کار
زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

سیستم سازی نکنید!!

سیستم‌سازی کسب و کار ارزش افزوده‌ای برای شما ایجاد نمی‌کند اگر ….

من در برخی از جلسات و همایش ها در جمع دوستان در میان مدیران متوجه شدم حمایت از سیستم‌ها و رویه‌ها جایی در کسب و کار آنها نداشته و اعتقادی نسبت به سیستم سازی وجود ندارد. این بی توجهی می تواند رشد و توسعه کسب و کار آن‌ها را به خطر بیاندازند و حتی آن را متوقف کند.

در صورتیکه ما میدانیم با یک سیستم خوب تمام دغدغه‌ها و چالش‌های کسب و کارها خاتمه داده می‌شود و این مزیت اصلی یک سیستم خوب است. اما چرا می گوییم سیستم سازی نکنید. به شما اکیداً توصیه می کنم اگر قرار است به دو مساله زیر بی توجه باشید بهتر آن است که سیستم سازی نکنید:

مساله اول در سیستم‌سازی کسب و کار فرایندهای ناکارآمد است. سیستم‌ها قواعد و موازینی هستند که در کسب و کار باید دنبال شود. در واقع کسب و شما مطابق با سیستم هار رفتار خواهد کرد و نتایج بر اساس همین رویکرد در کسب و کار شما شکل می گیرد.

بنابراین اگر در جایی هستید که سیستم‎‌ ها وجود دارند، کسب و کار باید از آن‌ سیستم ها پیروی کند. توجه کنید که سیستم ها اجرای فرایندها را سریع تر و سهولت اجرای آن را بیشتر می کنند. در این شرایط فرایند در مدت زمان کمتری اجرا خواهد می شود. حال اگر فرایند ناکارآمد باشد در مدت بیشتری تعداد بیشتری از آن اجرا می شود و این ناکارآمدی اثرات منفی بیشتری در کسب و کار ایجاد خواهد کرد. تا جایی که حتی با ریسک ورشکستگی مواجه خواهیم شد.

توصیه:

فرایندهای نارکارا را سیستم سازی نکنید و  مکانیزمی طراحی و ایجاد کنید که سیستم‌ها را به طور مداوم بررسی نمایند و با ایده‌هایی جدید در جایی که نیاز است، سیستم‌ها را بهبود دهید.

یکی از مسائل دیگر که بوجود می آید این است که زمان و تلاش زیادی برای طراحی و ساخت سیستم‌ها و روش‌ها می‌شود که بعد از آن در یک پوشه در رایانه و یا در یک زونکن در یک قفسه قرار داده می‌شوند. در واقع استفاده نمی شود.

اجرا مهمترین بخش در سیستم سازی خواهد بود. سیستم ها هر چقدر هم خوب طراحی شده باشند اگر به اجرا نرسند شما به هیچ نتیجه ای دست نخواهید یافت و فقط زمان صرف کرده اید.

سیستم ها زنده اند و متناسب با تعییرات محیطی تغییر دارند بنابراین سیستم‌ها به سرعت از رده خارج می‌شوند و تغییر می‌کنند. سیستم‌های موجود منعکس کننده وضعیت قبلی کسب و کار هستند. سیستم‌ها و روش‌ها به طور پیوسته باید به روز شوند تا منعکس کننده شرایط و وضعیت موجود کسب و کار باشند.

سیستم ها باید تقویت شود، آنها روش‌های ثبت شده‌ای هستند که مطابق با آن یک کسب و کار عمل می‌کند، آنها بخشی از وجود کسب و کار هستند.

اگر شما یک کسب و کار سیستماتیک ندارید، کسب و کار شما متکی به افرادی خواهد بود که در کسب و کار شما مشغول به کار هستند و کسب و کار مطابق سلیقه افراد عمل می‌کند، همه ما می دانیم که چنین کسب و کاری، چگونه خیلی زود حذف خواهد شد.

اگر شما سیستم کسب و کار نداشته باشید، نمی‌توانید تعیین کنید که در کارها چه طور به نتیجه رسیده اید و نمی‌توانید یک نتیجه خوب را دوباره به همان شکل به دست آورید. در واقع نتایج را افراد به دست آورده‌اند و این مهمترین مشکل کسب و کار شماست.

در ادامه ۹ دلیل را برای سیستم‌سازی کسب و کار برای‌تان بیان می‌کنیم:

  1. با سیستم مدیر می تواند تشخیص دهد چه طور هر بخش از کسب و کار را برای رسیدن به نتایج بهتر مدیریت کند.
  2. سیستم، کسب و کار را قادر می سازد تا فعالیت‌ها تحت مدیریت را اجرا کند و صاحب کسب و کار مطمئن است که مدیران آنچه لازم است را درک کرده‌اند.
  3. با سیستم قبل از آنکه شرایط بحرانی شود، مشکلات بالقوه کسب و کار را شناسایی کنید.
  4. سیستم شما را قادر می سازد تا شناسایی کنید که آیا چالش‌ها به خاطر مشکلی در سیستم رخ می‌دهد یا به خاطر کارکنان
  5. همه بر اساس یک روش و الگو عمل می‌کنند در نتیجه باید در برابر فعالیت‌هاشان پاسخگو باشند.
  6. همه در ارائه راهکارهای بهبود درگیر می‌شوند.
  7. کمک می‌کند کارکنان جدید راحت‌تر وارد کسب وکار شده و در آن درگیر شوند.
  8. به کاهش هزینه آموزش و افزایش سرعت رشد کسب و کار کمک می‌کند.
  9. به ارزش دارائی‌های سازمان اضافه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.