پاکسازی و خنثی‌سازی
زمان مطالعه مطلب: 6 دقیقه

یکی از عادت هایی که به تعویق انداختن امور را در مسیرهای خود متوقف می کند پاکسازی و خنثی کردن است:

اصطکاک بهترین دوست به تعویق انداختن است. اصطکاک هر زمان در معرض دید است، اما به تعویق انداختن معمولا در گوشه و کنار پنهان است. به اصطکاک به عنوان مانعی فکر کنید که شما را از انجام سریع کارها باز می­دارد. بیایید تصور کنیم که می‎خواهید به عنوان بخشی از عادت های صبحگاهی خود بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، نوشیدن آب را اضافه کنید. اما هر بار که از خواب بیدار می­شوید، ابتدا موبایل خود را چک می‎کنید؛ زیرا درست در کنار تخت خواب شماست. در حالیکه برای نوشیدن آب باید بلند شوید و به آشپزخانه بروید. نکته اصطکاک موجود در این مثال این است که آب به راحتی در دسترس نیست. پاکسازی و خنثی کردن، راه خلاصی از اصطحکاک می‌باشد.

تقریبا ساده به نظر می رسد، درست است؟ اما اگر به تمام زمان‎هایی فکر کنید که اهداف خود را به تعویق می اندازید و وحشتی که در مورد تمام نکردن برخی از کارها به وجود می­‌آید، دیگر یک مسئله ساده نیست. وقتی هر روز تعلل می­کنید و به تعویق می‎اندازید، لیست کارهایتان نیز جمع می­شود. هیچ کدام از ما لیست کارهای بی پایانی را که هیچ وقت تمام نمی‎شوند دوست نداریم. اما وقتی کارها را به تعویق می اندازید، این امر اجتناب ناپذیر است.

حال به آخرین باری که تعلل کردید فکر کنید. چرا کار خود را کنار گذاشتید؟ نقطه اصطکاک کجا بود؟

احتمال آن وجود دارد که مربوط به یکی از این سه مورد باشد:

 • شفاف سازی کردن در مورد نتیجه ای که امیدوارید به آن برسید.
 • شروع به کار (حتی اگر دقیقاً می دانید چه کاری انجام دهید).
 • کمبود انرژی و قدرت برای انجام هر کاری (به خصوص اگر به نظر می رسد چالش برانگیز باشد).

پس از همکاری با افراد زیادی در مورد چالش های اهمال­کاری هایشان، این نتیجه به دست آمده که بیشتر چالش­های به تعویق افتاده در یکی از این سه قسمت اتفاق می‎افتد. و به تجربه مشخص شده که اولین مورد شایع ترین حالت است. شفاف سازی درباره آن­چه افراد واقعا می­خواهند به دست آورند، به آن­ها کمک می‎کند تا بر تعلل غلبه نموده و شروع به انجام یکسری اقدامات نمایند. بیایید با آن روبرو شویم. شما نباید آن­چه را برایتان مهم است قربانی کنید. وقتی تمام مدت در حال به تعویق انداختن امور هستید، به نتیجه نمی‎رسید و کاری انجام نمی‎شود.

وقتی در مورد نتیجه شفافیت ندارید، کنار گذاشتن کارها تا آخرین لحظه آسان است. به عبارت دیگر: اگر برای رسیدن به یک هدف انگیزه دارید و تمام مزایای دستیابی به آن هدف را می­دانید، احتمال بیشتری وجود دارد که شروع کنید.

انجام شفاف سازی

بیشتر افرادی که تعلل می­کنند هرگز در مورد اهداف خود به شفاف سازی نمی­رسند. ما در این­جا همه دلایل دیگری را که مردم برای اهمال کاری دارند و این­که چه کاری باید در مورد آن­ها انجام داد پوشش می‎دهیم. حتی وقتی شما شفافیت دارید نیز هنوز به دلایل مختلف تعلل می­کنید.

مهم نیست چقدر انگیزه دارید که شرکت خود را رشد دهید و چقدر از همه فواید ناشی از آن آگاه هستید؛ به هر حال روزهایی هست که بیدار می­شوید و احساس می‎کنید که نمی‎خواهید کاری انجام دهید.

همه ما چنین روزهایی را داریم. پس تکلیف چیست؟

تمام نقاط اصطکاک موجود در زندگی خود را از بین ببرید.

بسیاری از تکنیک های به تعویق انداختن به نقاط اصطکاک می­پردازند. هنگامی که نقاط اصطکاک متداول را حذف می­کنید، انجام کارهای واجب آسان می­شوند.

در این مطلب به شما یک عادت خاص را آموزش می دهیم که اکثر نقاط اصطکاک در زندگی شما را از بین می برد. ما آن را “پاکسازی و خنثی کردن” (CTN)[1] می نامیم.

نکته جانبی: حتی کارشناسان بهره وری نیز نیاز دارند که در مورد این تکنیک آموزش ببینند. بتوانند خودشان آن را پیاده سازی نموده و از مزایای آن بهره مند گردند.

تکنیک پاکسازی و خنثی کردن چیست؟

ایده آن بسیار ساده است: چگونه می توانید زندگی خود را برای شروع در “آینده” آسان کنید؟

در رستوران ها فرآیند تمیز کردن کوره بسیار مهم است. این قضیه تضمین می­کند کباب دوام بیشتری داشته باشد، مواد غذایی طعم بهتری پیدا کنند و از رشد هرگونه باکتری جلوگیری گردد. قبل از بسته شدن رستوران، کارکنان آشپزخانه همیشه کوره را تمیز می کنند. بنابراین روز دیگر که وارد رستوران می­شوند کوره برای استفاده آماده است.

برای لحظه­ای تصور کنید که شما سرآشپز هستید. وارد آشپزخانه می­شوید؛ در حالی که انگیزه بسیاری برای پختن غذاهای خوشمزه برای مهمانان خود دارید. به محض ورود به آشپزخانه، ماهیتابه­ها و قابلمه­هایی را می­بینید که روی زمین افتاده اند. ظروف کثیفی در سینک وجود دارد. کوره با لایه ای از روغن سوخته پوشیده شده و مکان بوی تخم مرغ فاسد می­دهد.

آیا شما هنوز هم انگیزه آشپزی برای مشتریان خود را دارید؟

در این مرحله، تمام تمایل خود را برای انجام هر کاری از دست می دهید. قبل از شروع کار تخصصی خود (پخت و پز)، شما باید زمین را جمع و جور کنید، ظروف را بشویید، مجددا مواد غذایی را بازرسی نمایید تا مطمئن شوید که هنوز منقضی نشده­اند و کوره را تمیز کنید. زمانی که این کارها را تمام کردید، دیگر انرژی لازم برای پخت و پز و فعالیت در منطقه نبوغ خود را ندارید.

زندگی ما نیز این­گونه است:

 • قبل از این­که بتوانیم کتاب خود را بنویسیم، چنان با یادداشت ها، مقالات و پرونده های دیجیتالی به هم ریخته ای مواجه هستیم که وقتی می‎خواهیم بنشینیم و شروع به نوشتن کنیم، ناامید می­شویم و روحیه بدی پیدا می کنیم.
 • وقتی وارد دفتر کار خود می­شوید، باید میز خود را تمیز کنید. وسایل را در مکان های مختلف بگذارید. کاغذهای باطله را معدوم نمایید و فقط در این صورت آماده هستید که کامپیوتر خود را برای شروع کار باز کنید.
 • وقتی لپ تاپ خود را باز می کنید، مرورگر خود را با 34 زبانه باز می بینید. پخش یک ویدیوی YouTube که از سر گرفته می شود و 12 نوتیفیکیشن در نوار کناری ظاهر می گردند. اکنون شما مایل به بررسی تمام آن­ها هستید و برنامه شما برای نشستن و بررسی وظایف هفتگی خود در معرض خطر است.

آیا می­توانید ببینید اهمال کردن چقدر آسان است؟

وقتی قبل از شروع کار واقعی که می خواهید انجام دهید اصطکاک زیادی دارید، جای تعجب نیست که آن را به تعویق بیاندازید.

تکنیکی در مورد از بین بردن اصطکاک

پاک سازی و خنثی کردن، تکنیکی بود که در سال 2012 به دنیا معرفی شد و بازی را تغییر داد. اصطکاک اولیه را از بین ببرید.

دلیل این­که ما آن را CTN می­نامیم این است که هر وقت یک فعالیت را تمام کردید، باید همه چیز را پاک کنید تا در وضعیت خنثی قرار گیرد. وقتی چیزی خنثی است، بلافاصله آماده استفاده است.

مسواک زدن را تمام کرده اید؟ مسواک را در جای خود قرار دهید تا برای دفعه بعدی آماده باشد.

همین­که نوشتن را تمام کردید، همه برگه ها و برنامه های مرورگر را روی کامپیوتر خود ببندید.

پس از پایان پخت و پز، کباب­پز ها، قابلمه ها و ماهیتابه ها را تمیز کنید تا دفعه بعد آماده استفاده باشند.

عادت پاکسازی و خنثی کردن به این دلیل بسیار مهم است که: شما را از به تعویق انداختن در آینده باز می دارد. با اطمینان از اینکه همه چیز را برای “آینده خود” تنظیم کرده اید، می­توانید در “آینده” به آسانی برای اجرای کارها روی روال باشید. هیچ اصطکاکی برای شروع کار وجود ندارد (دلیل عمده ما برای به تعویق انداختن).

نکته جانبی: برای اندیشمندان حوزه سیستم، روش دیگری برای تفکر وجود دارد. به این ترتیب که همه چیز 3 مرحله دارد:

 • مرحله تنظیم
 • مرحله اقدام
 • مرحله تنظیم مجدد

همانطور که همیشه در مورد آن صحبت می کنیم، همه چیز در زندگی به صورت یک سیستم است. اکثر ما دو مرحله اولیه را درک کرده ایم اما مرحله سوم را از دست می­دهیم. این واقعاً همان چیزی است که تکنیک پاکسازی و خنثی کردن معرفی می­کند.

توصیه می­کنیم عادت پاکسازی و خنثی کردن را بالاتر از هر عادتی که دارید قرار دهید. این یک شیوه آسان برای شروع است. مثلا:

 • بعد از اتمام تشریفات و عادت‎های صبحگاهی خود، با تنظیم همه چیز برای فردا، پاکسازی و خنثی کردن را انجام دهید.
 • قبل از عزیمت از دفتر، میز کار، کامپیوتر و همه صندوق‎های ورودی خود را پاکسازی و خنثی نمایید.
 • هر زمان که می­خواهید از پشت کامپیوترتان بلند شوید، با بستن همه برنامه­ها و مرورگرها آن را پاکسازی و خنثی نمایید.

  تقریباً هر نوع عادتی که دارید، انجام یک عمل CTN در انتها برایتان منفعت خواهد داشت. فقط به فکر آینده خود باشید. چگونه می­توانید شروع کار را در آینده برای خود آسان نمایید؟

گام های عملیاتی

در انتها توصیه خود را در مورد نحوه شروع کار بیان می‎نماییم:

 • 3 نوع عادت و آیینی را که قبل از همه به ذهنتان می­آید بنویسید.
 • برای هر عادت از خود بپرسید: “من در پایان این عادت چه کاری می­توانم انجام دهم تا بتوانم برای” آینده خودم ” انجام کارها را آسان کنم؟”
 • این مورد را به عادت تازه آپدیت شده خود اضافه نمایید.

آخرین کاری که تاکید می‎کنیم انجام دهید این است که تمام زبانه‎های مرورگر خود را ببندید و میز خود را قبل از این­که روز دیگری را آغاز نمایید، پاک کنید. می­دانیم بسیار ساده به نظر می­رسد. اما لطفا همین امروز این کار را انجام دهید. فردا از این اقدام خود متشکر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره پیام دهید.